Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En iyi yollayıcılar
kore prensesi (119)
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Vote_lcapThe Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Voting_barThe Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Vote_rcap 
My SunShiNe (66)
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Vote_lcapThe Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Voting_barThe Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Vote_rcap 
Sora_san (66)
İsoGaShiİ_SaN (62)
Harika YuM x (62)
!!!^~^bLue daRk^~^!!! (11)
Captain (11)
''şehr-i okul'' (2)
Deniz (2)
külkedisi (1)
En son konular
» LABİRENT
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyÇarş. Kas. 17, 2010 7:01 pm tarafından My SunShiNe

» Marebito (Vampir filmi)
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyÇarş. Kas. 17, 2010 6:58 pm tarafından My SunShiNe

» Tinker Bell ve Peri Kurtaran \ Tinker Bell and the Great Fairy Rescue \ 2010
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyPtsi Kas. 15, 2010 5:02 am tarafından My SunShiNe

» GOMEN
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyPtsi Kas. 15, 2010 4:57 am tarafından My SunShiNe

» °C-ute
The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyPtsi Kas. 15, 2010 4:54 am tarafından My SunShiNe

The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)

5 posters
YazarMesaj
Sora_san
Admin
Admin
Sora_san

The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Empty
MesajKonu: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptySalı Eyl. 28, 2010 12:56 am

The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) Theotherboleyngirlm

Yazarı: Phillippa Gregory
Çeviren: Canan Sakarya
Yayın Yeri: Artemis yayınları
Yayın Yılı: 2010
Orjinal Adı: The Otherv Boleryn Girl
Sayfa Sayısı: 820
Çevrildiği Dil: Türkçe

Özeti:

Gerçeklere dayanan kurgu biyografiler sayfasına ilginç bir ek daha: Boleyn Kızı. Ama bu seferki 16. yüzyılda üç kısa yıl için İngiltere kraliçesi olup sonunda kellesini kaybeden meşhur Anne Boleyn'in değil, onun kardeşi Mary'nin hikâyesi. Tarih kitaplarının çoğunlukla silik bir karakter olarak değerlendirdikleri Mary'ye yazarın giydirdiği kişilik etkileyici. Philippa Gregory'nin konuyu dokuyuşu, aristokrasiyi ve klostrofobik saray ortamını işleyişi ise tam anlamıyla muhteşem. Umarız serinin devamı gelir.
Boleyn Kızı, 1521 yılında Mary Boleyn'in uzaktan akrabası olan Buckingham Dükü'nün kral tarafından idam ettirilmesiyle açılıyor. Suçu, Henry'nin sağlıklı bir veliaht sahibi olamayacağını iddia etmek. Bu olay olduğunda henüz 13 yaşında olan kız, aristokratlardan Sir William Carey ile evli. 14'üne bastığında 31 yaşındaki kralın dikkatini çeken Mary Boleyn'in yaşamının pek çok yönden daha bilindik olan kız kardeşininkini öncüllediği söylenebilir: VIII. Henry'nin dikkatini ilk olarak o çekiyor -evli olmasına rağmen-; ailesinin hırslarını paylaştığından krala karşılık veriyor ve kısa süre sonra da metresi haline geliyor. Üstelik öyle gizli saklı bir ilişki de değil yaşadıkları, bütün sarayın hatta halkın dilinde bir beraberlik. Mary, kralın 'gözdesi' olduğu için sarayın taçsız kraliçesi muamelesi görmeye başlıyor; kral, Boleyn ailesine toprak ve nişanlar bahçediyor, el üstünde tutuluyor...
Ve sonunda, kral, kendisine iki çocuk vermiş olmasına rağmen -belki de bu yüzden- Mary Boleyn'den sıkılıp gözlerini kardeşi Anne'a dikiyor. Mary hamileyken Anne'ın kralı çalmak için yaptığı numaralar dehşet verici. Bu noktadan itibaren gerçek saray entrikalarına, aristokrasinin çarklarının acımasız işleyişine ve 'köklü aile' denilen 'kurum'ların varlıklarını ve güçlerini nasıl koruduklarına şahit oluyoruz. Kralın Mary'ye olan ilgisini kaybetmekte olduğunu ama Anne'la ilgilenir göründüğünü fark eden Boleyn ailesi Anne'ın kralın yanında Mary'nin yerini almasına ve Mary'nin bunun gerçekleşebilmesi için kardeşine yardım etmesine karar veriyor. Mary'nin bu karardan hoşnut olmadığını ayrıca belirtmeye gerek yok sanırım. Böylece hem iki kız kardeş arasındaki rekabet başlıyor hem de çok daha çarpık saray-aile ilişkilerini görüyoruz. Ne var ki Mary kendisinden (bir 16. yüzyıl aristokrat aile kızından) beklenebileceği üzere kardeşine kralı tavlamasında yardım ederek onun tahta yükselişini izliyor.

Saraydan ve ölümden kaçmak

İlizyonun kırıldığı yer de burası. En azından 'öteki' Boleyn kızı Mary için. Ve bu kırılma, belki de onun kız kardeşinin boynunu uçuran kaderden kurtulmasına neden oluyor. Anne'ın yükselişi sırasında ailesi tarafından mal, kralı tarafından fahişe ve kardeşi tarafından p...venk muamelesi gördüğünü kavrayan Mary Boleyn, saray camiasından uzaklaşmaya karar veriyor. Kısa süre sonra Boleyn ailesinin düşeceği durum göz önünde bulundurulacak olursa akıllıca da bir karar üstelik. "Jane Seymour ablamın boynunun vurulduğu gün gelinliğini seçmişti. Onu, bunun için suçlayamadım bile; Anne da ben de aynısını yapardık" cümlesi romanın sonuyla ilgili bir fikir verecektir. İdam sahnesinin ve dedikoduların Mary'nin ağzından/düşüncelerinden verilişi de oldukça başarılı.
http://hareketlidiziler.hareketforum.org/
kore prensesi
Admin
Admin
kore prensesi

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptySalı Eyl. 28, 2010 1:04 am

Bu kitabı okumuştum. Herkeze tavsiye ederim. Muhteşem bir kitap. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 1534 The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 621471
http://hareketlidiziler.hareketforum.org
İsoGaShiİ_SaN
Admin
Admin
İsoGaShiİ_SaN

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptySalı Eyl. 28, 2010 1:19 am

Waaow Dilek... okumuşsun hemen. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 2529
Ben şahsen almazdım bile. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 504290
Filmine gitmeyi isterdim ama. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 802207
kore prensesi
Admin
Admin
kore prensesi

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptySalı Eyl. 28, 2010 1:22 am

İsoGaShiİ_SaN demiş ki:
Waaow Dilek... okumuşsun hemen. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 2529
Ben şahsen almazdım bile. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 504290
Filmine gitmeyi isterdim ama. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 802207

Emin ol filminden daha güzel kitabı. Very Happy Tabi diziside ap ayrı güzel. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 52522
İsoGaShiİ_SaN
Admin
Admin
İsoGaShiİ_SaN

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyÇarş. Eyl. 29, 2010 10:15 pm

Hım...Very Happy okurum bulursam belki. The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 504290
My SunShiNe
Süper Moderatör
Süper Moderatör
My SunShiNe

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyPaz Ekim 24, 2010 4:45 am

Kitabı duymuştum ama okumaya hiç fırsatım olmadı The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 52522
Harika YuM x
Admin
Admin
Harika YuM x

MesajKonu: Geri: The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı)   The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) EmptyPaz Ekim 24, 2010 7:41 pm

Kapağı çok hoş The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı) 52522 ..Teşekkürler ^^

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gossip Girl / Dedikoducu Kız ( 2007 - Günümüz... )
» Hırçın Sevgilim \ My Sassy Girl \ 2008